"English fenomen" aneb jděte se s tím vycpat

19. září 2014 v 21:25 | SuperDok |  Svět kolem nás
Omlouvám se, pokud se vás dotkl nadpis, platí pouze pro.. Ale to pochopíte.

Takže pro jednou jsem se zase odhodlala k onu velkému, abnormálnímu, vzácnému činu; napsat článek na blog.

Všimli jste si toho taky? Na ulici, v práci, ve škole, prostě
všude, kde jsou lidé? Všimli jste si jedné dlouhotrvající módy? Spočívá v tom, že ať jste, kde jste, odevšad na vás čučí angličtina. Nic proti té, jenž je již řádku let vyučována ve školách, povětšinou britská. Je v pořádku umět takto rozšířený jazyk, nebo aspoň jeho základy.
Žít však v zemi, jenž má tak nádherný a ohebný jazyk, jako je čeština, a přitom do ní míchat neohebnou, špatně vyslovitelnou angličtinu? Vždyť právě tyto jazyky, právě tyto dvě řeči, jsou od sebe rozdílné jako oheň a voda, jako den a noc, jako políčka šachovnice. Proč je míchat?
I angličtina, ano, i ta má své kouzlo, stejně jako všechny ostatní jazyky. Jenže se prostě, aspoň podle mě, do češtiny nehodí.

Pokud stále nechápete, o čem to tu pořád melu, zajděte to obchodu s oblečením, mrkněte na trička s anglickým nápisem, potom jděte na chat, přečtěte si závislácké anglicko-české vyjádření, a hned vám svitne.
"OMG twl ja zpomnel" je dneska častou frází, nebo aspoň druhem fráze, které dneska vidíte, tak říkajíc, "na každém rohu". (Ale páni, sprejaři, to je jiná kapitola..) A to zvláště na tak zvaných "pokecech", "četech" a "knize ksichtů". (Vidíte, "fejsaři", ani neumíte svého návykového miláčka přeložit.) Cvrlikač (Twitt - cvrdlikat, -er - koncovka, jenž označuje někoho, kdo něco dělá - např.: swimmER)..

Knize tváří, knize tváří,
na hlavě koruna září,
koruna to blbosti,
udělená ze zlosti,
že nemám víc jak sto přátel,
Zuckerberg se doma válel
a nedal mi přátele,
kopnu ho do zádele!

Prostě, všude, kam se podíváte, vidíte "OMG", "Cool!", "Be a cool!" atd. Jednomu by z toho hráblo. A přitom, vy frajeři, víte, co to znamená "cool"? Zklamu vás; znamená to "chladný". Možná, že jste někdy při Aj ve třetím ročníku slyšeli "cool juice"...?

Ale používané jsou i jiné, časté fráze. Mám pro vás široký sortiment známých slov:
cool, yes, omg, wt* (f), twl (pojaté díky w jako anglická fráze..?), so, in, a tak dále, a tak dále.
(Beru si konzervu ananasu, abych si to vychutnala..) Trička s nápisy (ne)možnými jsou také fenomén dnešní doby. V ČR je míň triček s českými nápisy, než s těmi anglickými. Ubohé.

A přitom, co je na češtině tak špatného? Vždyť je tak ohebná. Skloňujte si třeba myš. Časujte skákání. To v jiném jazyce přeci nejde. Díky rodům můžeme při čtení předem odhadnout intonaci, jakou máme přečíst, co kdo řekl. Díky pravopisu i a y, a to zvláště u shody přísudku s podmětem, můžeme odhadnout, jakého rodu budou dále vyslovená slova. A co předměty, které lze vyjádřit několika slovy? To je, to jest, je-li to, jelikož.. Čeština má tolik úžasných možností.. Které kvůli dnešní době počítačů upadají do zapomenutí. Pojďme je oprášit z věčného prachu dějin..

(A já dočista zapomněla požírat ananas.. To už něco znamená!) Ale já chápu, člověk je tvor sociální, čili společenský, tudíž drží se stádem a udržuje se v něm neustálým přizpůsobováním.. Nebo takhle já si, zkráceně, vysvětluji podstatu a důvody módy.

Ale pořád jedno nechápu. S češtinou držíme za jedno už slušnou řádku let. Tak proč s ní končit? Protože přišli machři z USA (Země neomezených možností!!!) a začali vykládat, že jsou nejlepší? Směšné. Nesmíte nikdy zapomínat, že právě my jsme jejich předkové, tedy až na původní obyvatele Ameriky, indiány. Ti se ale, pokud vím, zas až tak nevytahují o USA. A zrovna ti by měli nač.

(Klid, zhluboka dýchat - a ananas!!) Takže asi tak.

Ale abych předešla novým přezdívkám (arogantní [píííp] atd. - viz. sociální sítě), chtěla bych vám říci, že je to čistě můj názor, já vám nevnucuji svoje myšlenky, jenom říkám svůj názor..

Prostě, ne móda by měla vždy vítězit.....A co si o tom myslíte vy?...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Liška Liška | E-mail | Web | 20. září 2014 v 18:23 | Reagovat

Vážně chceš slyšet, co si myslím?
Myslím si, že věta "Takže asi tak" je pro mě silný kafe a nikdy ji nepoužívám.
A hned v úvodu jsem se zarazila, u názvu článku, protože nerozumím té splácanině; nebo je to schváln jedno slovo anglicky a jedno česky, jenže bez čárky nad e?
Buď je to česky fenomén, anebo anglicky phenomenon.

Pro mě ani tvůj vlastní písemný projev, kritizující anglikanismy či co, není čistě češtinsky v pořádku.

WTF vídám, nepoužívám, nevzrušuje mě.
Ale asi je to tím, že se neobklopuju lidmi, kteří se takhle vyjadřují. nedávno jsem se setkala s mladíkem - studentem, který používal víc anglických slov vsunutých do češtiny; ale vyjímečně, často naštěstí takové lidi nevídám.Působilo to na mě směšně. neuměl některá slova vyjádřit v češtině. Musel si pomáhat angličtinou.
Já být někde v přijímací komoso, takovéh člověka nikam do zaměstnání nevezmu. Pro mě to svědčí o chudobě nejen jazyka. O povrchnosti! Především.

2 Liška Liška | 20. září 2014 v 18:26 | Reagovat

No a vidíš - kritizujeme, kritizujeme a kolik přitom nadělám překlepů!

3 superdok superdok | Web | 20. září 2014 v 19:47 | Reagovat

[1]: Takže za prvé, v úvodu je ten "vtip" v tom, že je to slátanina dvou jazyků, tedy A. j. a Č. j.
Za druhé, ano, uznávám, vypadá to směšně. Jenže se taky podívej na čas, kdy jsem to psala. Mimo jiné jsem to psala na notebooku, takže i v tomhle komentáři asi nějaký bude a já se za všechny omlouvám, ve článku jsem je již opravila. Děkuji za upozornění, většinou je po sobě nečtu. (Což dělám chybu, přiznávám se.)
Ale musím s tebou souhlasit; já na tohle narazit, tak nemohu.

4 Jezevčík Jezevčík | 30. srpna 2015 v 23:44 | Reagovat

Jojo, stěžuješ si na gramatiku, a kolik tam naděláš chyb. ;-*

Ano, taky nemám ráda tyhle "frajery", ALE..

Nezlob se; je to dlouhý, ale o ničem.

5 CaseyEpins CaseyEpins | E-mail | Web | 24. září 2017 v 10:16 | Reagovat

<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>Click here>>></a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama