Hardware, software, viry a antiviry

28. března 2014 v 13:38 | SuperDok |  Počítače
Co je to hardware, software, vir a antivir?

Hardware- no sami si si přeložte a rozluštěte. "Hard" znamená "tvrdý, hrubý..." a "ware" jsou jako "výrobky, předměty...", takže je to vlastně tvrdý předmět. A když se bavíme o počítačích, tak samozřejmě tvrdé části počítače. Jako třeba display, procesor apod. Prostě se toho můžeme dotknout. Prostě věci, součástky.
Software - podobně jako u hardware: "soft" = "měkký, jemný..." a "ware" už víte. Jsou to hlavně programy, jako například Word. (Jen tak pro zajímavost: word znamená slovo.) Těchto částí počítače se ovšem dotknou nemůžeme. Proto soft.
Vir - bohužel, i počítač ho může chytit. Ale v jiné podobě. Jedná se o software, získaný z jiných software. Můžete ho získat (většinou nedobrovolně), pokud stahujete přes internet programy od neověřených vydavatelů, tedy pokud nemáte jistotu, zda jsou jeho programy bezpečné. A radím vám, pokud chcete vědět něco více o něm, nestahujte si ho, ale radši si o něm přečtěte. Může se projevovat nejrůznějšími způsoby; počítač vám může přestat fungovat, nebo po vás může donekonečna chtít nějaký příkaz, avšak po jeho splnění ho počítač vymáhá pořád znovu. Také vám může změnit příkazy, tedy když otevíráte word, můžete klidně otevřít Správce úloh. Nic příjemného. A já vím, co říkám: Jednou jsem si stáhla Trojského koně, místo blikajícího vánočního stromku na plochu. Mám koníky ráda, tedy pokud to nejsou ty v počítači.
Antivir - Naštěstí nejsou jenom škodiči viry, ale také pomocníci - obránci, kteří pomohou některé viry zlikvidovat. Říkáme jim antiviry, nebo AntiVirus. Je jich opravdu mnoho. Ale naneštěstí nedokáží zachytit úplně všechny viry. Oprava: Naneštěstí pro nás. Zde jsou některé antiviry:

- AVG (používám)
- avast
- ESET NOD32
- Norton Antivirus CZ
- Microsoft Security Essentials
- Avira (myslím, že ta je hodně dobrá, podle toho, co jsem slyšela)
- G Data AntiVirus
- a spousty dalších


Jak nejlépe koupit, stáhnout nebo se prostě vyhnou virům? A kde jsou často viry?

Jak nejlépe koupit produkty bez virů? Nikdy by jste neměli kupovat takovéto věci u "pouličních prodejců", ale radši zajít do nějakého obchodu s elektronikou. A pokud chcete odborný název, nezapomeňte navštívit nějakého IT. :-)
Kde jsou často viry - no co myslíte? Znáte nějaký skvělý a hlavně drahý program? Nějaký, po kterém hodně lidí touží? Dejme tomu, že si jako příklad dáme Miner Craft - hra. Takže je to oblíbený program, přesněji hra. Spousty lidí sedí právě teď u počítače a do vyhledávačů píší něco jako: "minercraf ke stažení zdarma" a často i "česky". A tohle dokonale inspiruje milé tvůrce virů, aby okamžitě vyrobili vir "ke stažení zdarma" a pojmenovali jej jako Miner Craft - čti: [majnkraft].
A věřte, nebo ne, spousty lidí jdou a stáhnou si vir zdarma. Proč? Protože nevědí, co stahují. Nebo také oblíbená hra The Sims 1, 2, 3 a nově i 4. Stojí asi něco přes 700,- Kč, což je poměrně dost. Hra sice něco umí, ale i tak je to dost. A to je důvod, proč to lidi hledají na internetu "ke stažení zdarma česky". Nebo ještě lépe, PhotoFiltre, grafický program, který jsem někde viděla, že stojí dokonce asi 13 000,- Kč. Takže "virování" začíná! :-|)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 superdok superdok | Web | 28. března 2014 v 13:42 | Reagovat

Takžeaby bylo jasno, kam tímhle článkem mířím: Chci, aby až sem někdy napíšu tyhle věci, aby půlka komentářů nezněla:
"Co je to vir???" Ne, teď doopravdy. Chci, abych si svoje objevené triky a podobně nenechávala jenom pro sebe.

2 superdok superdok | Web | 14. srpna 2014 v 23:59 | Reagovat

I když v tomhle článku není moc těch tzv. "triků". :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama